تاریخچه موتور سیکلت: از ابتدا تا تبدیل شدن به یک صنعت سودآور – مجله بیمه

برای وزن آن ها عدد دقیقی نمی توان بیان کرد اما می توانیم بگوییم که وزن موتور سیکلت برقی معمولاً بسیار سبکتر از یک موتور بنزینی است، در مجموع وزن آن ها می تواند متفاوت باشد. موتورهای (PSC) جریان راه اندازی پایین، معمولاً در کمتر از ۲۰۰ درصد جریان برآورد شده دارند که آنها را برای کاربریهایی با سرعتهای دارای چرخههای خاموش روشن بالا بسیار مناسب میسازد. این ممنوعیت درنهایت برداشته شد؛ اما موجب شد ULA ساخت موشک جدیدی به نام ولکان را آغاز کند که از موتورهای آمریکایی بهره میگیرد.موشک اتلس ۵.ائتلاف پرتاب و راهاندازی، بلو ارجین جف بزوس را برای ساخت موتور مخصوص ولکان انتخاب کرد. مثلا تنها چراغ جلوی آنها فعال است و تنها برای یک نفر سرنشین جا دارند. تنها به راحتی میتواند با فشار دادن گاز و ترمز موتور را به حرکت درآورد یا آن را متوقف کند. سیلوستر بعدها مدل دیگری ساخت که از نمونه اولیه بهتر بود اما همچنان معایبی مانند ناکارآمدی ترمزها را داشت که متوقف کردن موتور را دشوار می ساخت. نوع دیگری از موتورهای الکتریکی «موتور پلهای» (stepper motor) نامیده میشود، که در آن یک روتور درونی، شامل آهنرباهای دائمی یا هستهی بزرگ آهنی با «قطبهای برجسته» (salient poles) که توسط دستهای از آهنرباهای خارجی با کنترل الکترونیکی روشن و خاموش میگردند، کنترل میشود.

موتورهای RS-IR برای ارائه گشتاور بالا در هر آمپر در شرایط دمایی سرد و تنظیم ضعیف ولتاژ منبع مورد بهرهبرداری قرار میگیرند. این تنوع باعث می شود که از موتورهای ویبره پلیسا برای انواع فعالیت های صنعتی از صنایع غذایی و معدن تا پروژه های عمرانی استفاده کرد. موتورهای پلهای کنترل شده با رایانه یکی از فرمهای سیستمهای تنظیم موقعیت است، به ویژه وقتی که بخشی از یک سیستم دیجیتال دارای کنترل فرمان بار باشند. موتورهای پلهای ساده توسط بخشی از یک سیستم دندهای در پلههای معینی قرار میگیرند، اما موتورهای پلهای کنترل شده، میتوانند بسیار آرام بچرخند. در شکل زیر عملکرد موتور پلهای نشان داده شده است. طبق ادعای این شرکت ژاپنی موتور جدید این شرکت از نظر میزان مصرف سوخت و آلایندگی عملکرد بسیار خوبی دارد. موتورهای PSC همچنین در «هواسازها» (air handlers)، فنها، دمندهها و موارد دیگر که سرعت متغیر مورد نظر است استفاده میشود. شما می توانید توان موتور آسانسور را با استفاده از فرمول محاسبه، اندازه گیری کرده و گزینه مورد نظر را انتخاب نمایید. با توجه به اولویتهای خود میتوانید آنها را با یکدیگر مقایسه کنید و مناسبترین گزینه را برای خود انتخاب و خریداری کنید. البته میتوانید از چند فیلم آموزش موتور سواری به زبان فارسی در آپارات یا یوتیوب استفاده کنید.

البته این خازن باعث افزایش قیمت این موتورها نسبت به موتورهای فاز شکسته نیز میشود. روتورهای این موتورها به جریان القا شده نیازی ندارند بنابراین علارغم موتورهای القایی، «موتورهای سنکرون AC تک فاز» (Single-phase AC synchronous motors)، لغزشی (عقب ماندگی سرعت) نسبت به سرعت سنکرون (متناسب با فرکانس شبکه) ندارند و با سرعت ثابت سنکرون میچرخند. «موتورهای دفعی یا ریپالسیونی» (Repulsion motors) موتورهای AC تک فاز روتور سیم پیچی شده هستند که مشابه موتورهای یونیورسال دیده میشوند. علیرضا یونچی، کارآفرین و کارشناس حوزه کسبوکار و تجارت در این خصوص به «فرهیختگان» میگوید: «دلیل عمده رکود این صنعت و تعدیل نیرو، تغییر مدلهای سال ساخت و تغییر موتورهای انژکتوری به کاربراتوری، تاثیر تولیدکننده و واردکننده و مصرفکننده بوده است. تصمیم جدید روسیه اغلب موشکهای پرتابشده در آمریکا را تحت تأثیر قرار نخواهد داد؛ اما میتواند چگونگی ارسال محموله ایستگاه فضایی بینالمللی را تغییر دهد.بهگزارش ورج، دیمیتری راگوزین، مدیر روسکاسموس تصمیم مورد بحث را در مصاحبه با شبکه «روسیه ۲۴» اعلام کرد. موتورهای AC تک فاز کوچک نیز میتوانند با روتورهای مغناطیس شده (و یا چندین تغییر در آن ایده) طراحی شوند. پس از افزایش واردات و پر شدن ویترین فروشگاههای موتورسیکلت از موتورهای خارجی، به علت تنوع زیاد آنها ساخت قطعات این موتورسیکلتها در ایران بهصرفه نبود، تولیدکنندههای بزرگ این صنعت که سالها فعالیت داشتند یا خانهنشین شدند یا به واردات موتورسیکلتهای کامل و «سیکیدی» رو آوردند.

همچنین فردی باید همزمان زغال داخل مخزن را پر می کرد و فرد سوم سبد زغال را همراه آن ها می آورد. شما با تنظیم لنگ ها می توانید به امکان درجه بندی صفر تا صد درصد نیروی گریز از مرکز تولید شده توسط موتور دست پیدا کنید. هرچند این دوچرخه های بخار دارای معایب زیادی بودند اما آن ها را می توان به عنوان موتورسیکلت های اولیه دانست. تاریخچه ورود موتورسیکلت به ایران به اواخر دهه ۲۰ خورشیدی بر میگردد و ورود اولین موتور سیکلت ژاپنی به کشور ایران هم به سال ۱۳۴۰ مربوط میشود. امیدواریم این مطلب اطلاعات کافی را برای خرید موتور سیکلت در اختیار شما قرار دهد. بر روی آمپر موتورهای سیکلت کیلومترشمار، مسافت سنج، بنزین و ساعت نمایش داده میشود و حداکثر سرعت موتورها با یکدیگر متفاوت هستند. یک کاربرد موتور گشتاور، موتورهای قرقره عرضه و برداشت در یک درایو نوار است. قبلا نیز ار ازین تجهیزات در ابزار زمانسنجی مانند ضبط نوار یا مکانیزمهای درایو تلسکوپ استفاده میشد. بر همین اساس درحالی که طی سال 1396 برخی از موتورسیکلتهای پایینرده بین 2.4 تا 3 میلیون تومان قیمت داشتند امروز همین موتورها بین 24 تا 32 میلیون تومان قیمت دارند، قیمتهایی که سال 1396 با آن میشد یک دستگاه پراید صفر کیلومتر خرید یا مثلا یک دستگاه ال 90، یا یک دستگاه پژو 206 یا یک دستگاه پژو 405 و همینطور یک دستگاه سمند همگی مدل 1388 تا 1390 خرید.

دیدگاهتان را بنویسید