راهنمای انواع موتور سیکلت های شهری و مناسب پیک موتوری – وبلاگ تپسی

آهنرباهای دائم در محیط بیرونی (استاتور) یک موتور DC ممکن است با آهنرباهای الکتریکی تعویض شود. یک سوییچ دوار به نام «کموتاتور» (commutator) جهت جریان الکتریکی را در آرمیچر در هر سیکل دو بار برعکس میکند تا «قطبهای» (poles) آهنرباهای الکتریکی، «آهنربای دائمی» (permanent magnet) واقع در استاتور را جذب و دفع کنند. موتورسیکلت های برقی مانند اتومبیل های برقی دارای گشتاور فوری هستند ، در واقع حداکثر گشتاور در 0 دور در دقیقه به دست می آید. در واقع کموتاتور «پلاریته» (polarity) آهنربای الکتریکی آرمیچر را با عبور قطبهای آهنربای الکتریکی آرمیچر از جلوی قطبهای آهنربای دائمی استاتور معکوس میکند. اگر خانواده کم جمعیت دو یا سه نفره دارید، یک موتور سیکلت میتواند، نیاز به جابهجایی روزانه شما را برطرف کند. به طور نمونه سیم پیچی میدان به صورت سری با سیم پیچی آرمیچر قرار داده میشود تا یک موتور گشتاور بالا و سرعت کم حاصل شود و اگر سیم پیچی میدان به صورت موازی (شنت) با سیم پیچی آرمیچر قرار داده شود، یک موتور گشتاور کم و سرعت بالا خواهیم داشت.

یکی دیگر از طراحیهای اولیه موتور الکتریکی از یک «پلانجر رفت و برگشتی» (reciprocating plunger) در داخل یک «سلونوئید سوییچ شده» (switched solenoid) استفاده میکرد؛ به طور مفهومی میتوان آن را به عنوان یک نسخه الکترومغناطیسی از یک «موتور احتراق داخلی» (internal combustion engine) دو مرحلهای مشاهده کرد. با این وجود به طور حتم یکی از مهمترین عوامل در انتخاب موتور آسانسور توان موتور خواهد بود. آشنایی شما با انواع موتور آسانسور، نحوه عملکرد آن، قطعات تشکیل دهنده و قدرت و توان آن می تواند به شما کمک کند تا گزینه مناسبی را جهت خرید انتخاب کنید. در این ماشینها تغذیه AC با فرکانس قابل تنظیم ،به ماشین الکتریکی اجازهی چرخش با سرعت متغیر را میدهد. در طول این جابجایی پلاریته، «تکانه» (momentum) روتور در یک جهت ثابت میماند و روتور به چرخش خود ادامه میدهد. سلونوئید سیم پیچیای دارای طول است که وقتی یک شدت جریان به آن متصل شود باعث به وجود آمدن میدان مغناطیسی میشود.

همچنین کارشناسهای بیمه دات کام به صورت ۲۴ ساعته و در طول ۷ روز هفته آماده پاسخگویی به سوالات بیمهای شما عزیزان هستند. شایان ذکر است که تغییرات در تیپ لوکس این خودرو به موارد مذکور محدود نمیشود؛ تعبیه ترمز دیسکی و همچنین رینگ آلومینیومی، موارد دیگری از مشخصات فنی و آپشنهای این خودرو هستند که میتوان به آنها اشاره کرد. از جمله مزایای استفاده از این نوع موتور آسانسور می توان به صرفه جویی در مصرف برق، به روز بودن آن، حرکت بسیار نرم و همچنین سرعت بالاتر اشاره کرد. از انواع موتور آسانسور مورد استفاده می توان به موتورهای گیرلس و موتورهای گیر بکسی اشاره کرد. شاید تصور سفر با موتور سیکلت کمی عجیب باشد اما بد نیست بدانید که یکی از انواع موتور سیکلت های مهم، موتورسیکلت مخصوص مسافرت یا موتور سیکلت تورینگ است. موتورسیکلتهای انژکتوری نسبت به موتورهای کاربراتوری قیمت بالاتری داشتند، بنابراین دولت درنظر داشت در جهت استفاده از این موتورسیکلتها برای مصرفکنندگان بستههای حمایتی و تشویقی درنظر بگیرد، ولی درنهایت هزینه تبدیل انجین کاربراتوری به انژکتوری را تولیدکننده ایرانی پرداخت کرد و این موضوع همراه با نوسانات ارزی سبب شد قیمت موتورسیکلت بیش از دو برابر افزایش پیدا کند و از دو میلیون تومان به حدود پنج میلیون تومان برسد.

«موتور الکتریکی» (Electric Motor) انرژی الکتریکی را به «انرژی جنبشی» (kinetic energy) تبدیل میکند. «موتور جریان مستقیم» (Direct Current Motor) یا «DC» امروزی به صورت تصادفی در سال ۱۸۷۳ میلادی اختراع شد. این موتور سادهترین شکل از موتورهای الکتریکی است که «موتور هوموپولار» (homopolar motor) نامیده میشود. در یک موتور دوار، قسمت دوار که اغلب در داخل قرار دارد «روتور» (rotor) و قسمت ایستا «استاتور» (stator) نامیده میشود. در این قسمت به برخی از موارد مهم اشاره میکنیم و در قسمتهای بعدی کاملتر توضیح خواهیم داد. این کار باعث حفظ تعادل موتور میشود. برای تعادل سرعت و گشتاور قسمتی از سیم پیچی میدان سری و قسمتی از آن موازی با سیم پیچی آرمیچر (سیم پیچی کمپوند) قرار داده میشود تا سرعت تقریبا ثابتی را در محدودهی تغییرات بار فراهم کند. با توجه به این که شرکت های گوناگونی با برند های مختلف اقدام به ساخت این مصحول کرده اند، این موتور ها با توجه به نوع باتری و موتور الکتریکی خود می توانند با یک بار شارژ شدن، مسافتی حدود 40 الی 1000 کیلومتر را با سرعت 30 تا 80 کمیلومتر بر ساعت طی کنند. چه نوع موتورسیکلتی مناسب من است؟ موتور کلاسیک DC دارای آرمیچری روی روتور به شکل «آهنربای الکتریکی» (electromagnet) است.

دیدگاهتان را بنویسید