مراحل ساخت موتور سیکلت ساده ! ( خودتان بسازید ) !! – گواهیران

موتورهای مسابقهای(Racing): این موتورها معمولا حجم موتور بالایی دارند و ظرف مدت چند ثانیه سرعت آنها از صفر به صد میرسد. در زمانهای گذشته موتور سیکلت سرعت چندانی نداشت، اما امروزه مدلهایی از این وسیله با حجم موتور بالا روانه بازار شدهاند که از نظر سرعتی از خودرو هم پیشه گرفتهاند و رکورد سرعت وسیله نقلیه موتوری را شکستهاند. اما این بار از زبان یک مبتکر جوان ایرانی، روند ساخت یک موتور سیکلت دست ساز را با کمترین امکانات می خوانیم. برخی از مردم نمی دانند که موتور سیکلت های برقی علی رغم دوچرخه برقی ، فقط از برق استفاده می کند و فکر می کنند شاید آنها نوعی سیستم ترکیبی هستند. اولین موتورسیکلت ساخته شده شباهت زیادی به دوچرخه موتوردار داشت و با نام ریت واگن شناخته میشد که در زبان آلمانی به معنای ماشین سواری است. بنابراین اگر تازه وارد موتور سواری شدهاید بهتر است یک موتور سبک را خریداری کنید.

از آنجا که موتور برقی کاملاً به توان باتری متکی است، بنابراین باید حواستان به مسافتی که طی می کنید باشد. بررسی قیمت بازار موتورسیکلت و خودرو نشان میدهد، درحالی که طی 5 سال اخیر قیمت خودرو بین 6 تا 10 برابر افزایش داشته است اما در همین مدت قیمت موتورسیکلت بین 6 تا 12 برابر افزایش قیمت را تجربه کرده است. حرکت با آنها خیلی راحت بوده تا بتوانید درون ترافیک شهری جابهجا شوید. با موتورسیکلتهای شهری تک چرخ نزنید و جاده خاکی نروید، زیرا باعث کاهش طول عمر موتورسیکلت شما میشود. بعد از موتورهای ۱۲۵ سی سی موتورسیکلتهای ۲۵۰ سی سی هستند که از محبوبیت خاصی برخوردارند. پس از افزایش واردات و پر شدن ویترین فروشگاههای موتورسیکلت از موتورهای خارجی، به علت تنوع زیاد آنها ساخت قطعات این موتورسیکلتها در ایران بهصرفه نبود، تولیدکنندههای بزرگ این صنعت که سالها فعالیت داشتند یا خانهنشین شدند یا به واردات موتورسیکلتهای کامل و «سیکیدی» رو آوردند. تا حد امکان موتورسیکلت خود را در سایه نگهداری کنید، در صورتی که مجبور به قرار دادن جلوی نور خورشید هستید، حتما از چادر یا کاور مخصوص موتورسیکلت استفاده کنید. گروه چهارم موتورسیکلتهایی که شاید به آنها بتوان لوکس گفت با حجم موتوری بیش از ۲۵۰ سیسی تا ۱۱۰۰ سیسی هستند.

از طرفی داشتن مدارک کامل وسیله نقلیه که یکی از آنها بیمه نامه است و همراه داشتن آن الزامی است شما حتما باید وسیلهای را خریداری کنید که بیمه نامه داشته باشد در غیر این صورت موتورسیکلت شما همیشه به وسیله پلیس راهی پارکینگ میشود. بعد نوبت به طراحی و ساخت باک بنزین، سیستم تعلیق جلو، جایگاه موتور، پدال های دنده و ترمز، ساخت فرمان و زین و گلگیر عقب و سخت ترین قسمت کار طراحی رینگ عقب به همراه توپی رسید. برخی از مدلهای اسپرت آنها دارای رینگ رنگی و براق هستند که سبب درخشش موتور میشوند. مطمئناً بسیاری از موتورهای بنزینی برای جلوگیری از كاهش لرزش ها، دارای كنترل بالانس هستند اما باز هم در این مورد موتور های برقی برتری دارند. در این مدل از موتورهای برقی به جای استفاده از سیم پیچ تحریکی DC از آهن رباهای دائم در روتور استفاده شده که علاوه بر راندمان بالا، ساختار ساده تر، راندمان بیشتر دارای هزینه نگهداری کمتر و دارای نسبت توان به وزن بیشتری در مقایسه با سایر موتورهای برقی است. موتورهای مخصوص خیابان(street): قیمت آنها در مقایسه با نمونه مسابقهای مقداری ارزانتر است و مصرف سوخت پایینتری دارند. موتورسیکلت کلاچدار: اگر موتور سوار حرفهای هستید و با استفاده از کلاچ مشکلی ندارید پیشنهاد میکنم مدلهای کلاچدار را انتخاب کنید، زیرا این افراد با این مدل به خوبی در خیابانها حرکت میکنند و شتاب و قدرت بیشتری دارند.

تحقیق و پرس و جو: توصیه میکنم حتما قبل از نهایی کردن خرید خود با یک فرد حرفهای در این زمینه مشورت کنید. زیرا برندهای باکیفیت زیادی هستند که در زمینه تولید موتورسیکلت فعالیت میکنند. ما برای سهولت کار شما، لیستی از چند نمونه موتور سیکلت ارزان، باکیفیت و پرفروش موجود در بازار را جمع آوری کرده ایم. اگر بخواهیم یک برند خاص را به عنوان بهترین مارک موتورسیکلت به شما معرفی کنیم بیشتر یک کار تبلیغاتی کردهایم و از آنجایی که وب سایت کیمیک یک رسانه علمی و آموزشی است و نه تبلیغاتی در ادامه مطلب لیستی از بهترین برندهای موتورسیکلت موجود در بازار را به شما معرفی میکنیم. همانطور که گفتیم انواع موتور سیکلت مختلف موجود در بازار برای کاربردهای مختلف استفاده میشوند. خیلی از افراد این وسیله را فقط مربوط به فصل بهار و تابستان میدانند ولی با خرید یک سری تجهیزات برای موتور سیکلت خود میتوانید در تمام فصلها حتی زمستان از آن استفاده کنید. عدم وجود صدا خفه کن یا سیستم اگزوز است در موتور برقی آن را از سایرین متمایز می سازد. موتورهای تریل یا سنگین: اگر به دنبال یک موتور آفرود مناسب هستید که در هر شرایطی با آن حرکت کنید، بدون شک موتور تریل است.

دیدگاهتان را بنویسید