موتور تختهگاز میرود

چرا موتور ۲۳۸ میلیون تومانی را ۹۰ میلیون میفروشم درحالی که من روی همان ۹۰ میلیون تومان هم ۱۵ درصد سود برمیداشتم، اما انجمن سود ۲۰۰ درصدی میخواهد! اسپیس ایکس تمام سختافزار خود را در ایالات متحده میسازد و از اینرو دربرابر تهدیدهای روسیه تا حدی مصون است. تمام موتورهایی که از ۱۷ مرداد ۹۵ به بعد مجوز گرفتند قابل ردیابی هستند که به چه قیمت و در چه زمانی فروش رفتهاند. تنها در دو ماه ابتدایی سال ۹۵ حدود ۴۳۰ هزار ثبت سفارش صورت گرفت که نشاندهنده این بود که خبر مربوط به «قانون توقف پلاکگذاری موتورهای کاربراتوری» یک خبر سری نبوده و سازندگان از آن اطلاع داشتند. از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ پژو ۲۰۶ تیپ ۲ حدود ۶ برابر، پژو ۴۰۵ SLX حدود ۹برابر، دنا ۸.۵ برابر، سمند ال ایکس EF۷ حدود ۹ برابر و سوزوکی گرند ویتارا اتومات ۲۴۰۰ سیسی ۱۰ برابر افزایش داشتند درحالی که تنها موتور پرواز ۱۲۵ و هوندا CRF ۲۵۰ طی این مدت ۱۲ برابر افزایش قیمت داشت. کمک فنر جلو: اکثریت قریب به اتفاق موتور سیکلت ها از قطب های دوتایی جذب شوک یا “چنگال” برای اتصال قسمت جلوی دوچرخه به چرخ های جلو استفاده می کنند. بر روی آمپر موتورهای سیکلت کیلومترشمار، مسافت سنج، بنزین و ساعت نمایش داده میشود و حداکثر سرعت موتورها با یکدیگر متفاوت هستند.

وی بیان کرد: برای بهبود آلودگی هوا میگویند میلیونها موتورسیکلت باید تعویض شده و موتور برقی آورده شود درحالی که اصلا این موتورها که قدرت ۱۰ تا ۱۲ اسب بخار دارند از سمت میدان ولیعصر به بالا که سربالایی است نمیتوانند حرکت کنند، با این حساب آیا مورد استفاده پیکموتوریها و دیگر مشاغل قرار میگیرد؟ لاستیک موتورسیکلت: بسته به نوع سواری که انجام می دهید و چه سبکی از موتورسیکلت را سوار می شوید، لاستیک ها در اندازه ها و شکل های مختلفی وارد می شوند. چند پین تحت فشار، لاستیک / حاشیه بیرونی را به حالت تعلیق در می آورد. علیرضا یونچی در این خصوص میگوید: «قیمت موتورسیکلت در دنیا به چند بخش قابل تقسیم است: یک قیمت چینی زیر ۱۵۰ سیسی یا ۸تا ۱۰ اسببخار (از ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار) موتورسیکلت ژاپنی که در کشور ثالث ساخته میشود مثلا در اندونزی و تایلند(۱۳۰۰تا ۱۴۰۰ دلار) بعد از آن هم موتورهای کاملا ساخت ژاپن که ۵۰ درصد قیمت بالاتری دارند و موتورهای آمریکایی که در ایران خریداری نمیشوند. انرژی ویژه از رابطه مقدار نیروی تولیدی موتور تقسیم بر وزن آن بدست میآید. در دنیا قیمت فروش موتورسیکلت 10برابر نشده و قیمت جهانی آن تغییر زیادی نداشته، درنهایت مواد اولیه 10 تا 15درصد افزایش داشته، بلکه مبلغ ارز ما بالا رفته است، موتور 600 دلاری با ارز 4200تومانی و ارز 25 هزارتومانی بیش از 12 میلیون تومان اختلاف قیمت دارد.

کوله پشتی : بیشتر افراد فقط با موتور از کوله پشتی استفاده می کنند تا وسایل خود را سوار کنند. اگر از کوله پشتی استفاده می کنید، سعی کنید که هنگام سوار شدن زیاد حرکت نکند یا از آنهایی که مخصوص موتور سواران طراحی شده اند استفاده کنید. بنابراین باید قبل از اتمام سررسید بیمه نسبت به تمدید آن اقدام کرد تا مشمول این جریمه دیرکرد نشویم. مزیت این مدل نسبت به موتورسیکلت های قبلی قابلیت ترمز آن بود اما راننده باید اهرمی فولادی را با پای خود به زمین فشار می داد تا موتورسیکلت بایستد. موتورسیکلتهای انژکتوری نسبت به موتورهای کاربراتوری قیمت بالاتری داشتند، بنابراین دولت درنظر داشت در جهت استفاده از این موتورسیکلتها برای مصرفکنندگان بستههای حمایتی و تشویقی درنظر بگیرد، ولی درنهایت هزینه تبدیل انجین کاربراتوری به انژکتوری را تولیدکننده ایرانی پرداخت کرد و این موضوع همراه با نوسانات ارزی سبب شد قیمت موتورسیکلت بیش از دو برابر افزایش پیدا کند و از دو میلیون تومان به حدود پنج میلیون تومان برسد. این روزها گرانی تنها به سراغ خودرو نرفته، بلکه موتورسیکلت حتی بیش از خودرو در چاه گرانی فرو رفته و میتوان گفت موتورسواری دارد به کالایی لوکس تبدیل میشود.

سرعت اختراع در تکنولوژی بالاست و ما از این تکنولوژی جا میمانیم، افرادی که مشکل تنفسی دارند حتی اگر مقابل اگزوز برخی از موتورهای ساخت ۲۰۲۲ تنفس کنند مشکلی برایشان پیش نمیآید. ممکن است از نظر اندازه حتی بزرگتر از سایر موتور سیکلت ها به نظر برسند اما قطعا دارای وزن کمتری هستند. طبق آنچه در تاریخچه موتور سیکلت آمدهاست، اختراع این وسیله به نیمه دوم قرن نوزدهم برمیگردد. تا اینجا تاریخچه موتور سیکلت در دنیا و ایران را برایتان گفتیم. در بعضی از موتور سیکلت ها سیستم تعلیق عقب وجود ندارد. به طور پیش فرض موتور سیکلت ها به جز مدل های خاصی از موتور سیکلت ساخته شده برای مسافرت در مسافت های طولانی، به هیچ وجه هیچ گونه باربندی روی آنها ندارند. راهنما: چراغ راهنما مجموعه چراغ در جلو و پشت یک موتور سیکلت که نشان می دهد نیت خود را (تغییر خطوط) به سایر نقاط از ترافیک. برای روشن شدن به دفترچه راهنما مالک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید